Logo

लोक सेवा विशेष : अन्तर्वार्तामा आफूलाई कसरी प्रस्तुत गर्ने ?हरि अधिकारी, नायब सुब्बा (नेपाल सरकार)

पहिलो पक्षले दोस्रो पक्षलाई सम्बन्धित पेशा तथा रोजगारीका बारेमा सामान्य जानकारी राख्ने विषयहरुमा छलफल, प्रश्नोत्तर तथा अन्तरक्रिया गर्ने कार्य अन्तर्वार्ता हो । यसमा परीक्षार्थीको विषयवस्तुको वारेमा राखेको प्रश्नको उत्तरको प्रस्तुती, प्रस्तुती गर्ने शैली तथा प्रस्तुत गर्दाको आत्मविश्वास हेर्ने र परिक्षण गर्ने गरिन्छ । यो परीक्षाको विभिन्न माध्यम मध्ये एक हो ।

नेपालमा लोकसेवा आयोगले कर्मचारी छनोटका लागि लिने परीक्षाका विभिन्न परीक्षा मध्ये एक माध्यमको रुपमा अन्तर्वार्ता रहन्छ । विशेषगरी परीक्षामा उतीर्ण हुनका लागि लिखित परीक्षाले मुख्य भूमिका निर्वाह गरेपनि अन्तर्वार्ताले निर्णायक भूमिका खेलेको हुन्छ ।

आफू अन्तर्वार्तामा प्रस्तुत हुने दिनको निश्चित गरी सोही अनुसार आफ्नो तयारी अगाडि बढाउनु पर्छ । विशेषगरी आयोगको सूचनालाई हेरी आवाश्यक कागजात जुटाउनु पर्ने हुन्छ । सामान्यतया प्रवेश पत्र, पासपोर्ट साइजको फोटोहरु, नेपाली नागरिकताको प्रमाणप्रत्र तथा शौक्षिक योग्यताको प्रमाणपत्र सक्कल सहित सोको नक्कल लिनुपर्ने हुन्छ ।

अन्तर्वार्तामा प्रस्तुत हुनुपूर्व आफू कुन सेवा, समुह, वा पदको अन्तर्वार्तामा प्रस्तुत हुन लागेको हो त्यसको पाठ्यक्रमलाई सरसर्ती हेर्नुपर्छ । आफ्नो औपचारीक तहको पढाइको विषयलाई पनि सकिन्छ भने हेर्दा राम्रो हुन्छ । साथै समसामायिक घटनाहरुको वारेमा अध्यन गर्नुपर्छ । साधारणतया अन्तर्वार्तामा प्रश्नहरु यसकै सेरोफेरोमा हुन्छन ।

आफूमा आत्मविश्वासको वृध्दि गर्ने, सकारात्मक धारणाको विकास गर्ने र आफैमा सवाल जवाफ गर्ने गर्नुपर्छ । त्यस्तै अन्तर्वार्तामा जानुपूर्व परीक्षार्थीले वुझ्नैपर्ने अर्कोकुरा के छ भने परीक्षार्थीलाई हतोत्साहित गराउन अन्य प्रतिस्पर्धीले विभिन्न अफवाह फैलाउन सक्छन, आफूले लिखित परीक्षामा शत प्रतिशत मिलाएको, वस्तुगत प्रश्नहरु धेरै मिलाएको जस्ता विषयहरु सुनाउन सक्छन । त्यस प्रति ध्यान दिनु हुदैन । आफूमा विश्वास राखेर आफ्नो तयारीलाई मजबुत बनाउनेतर्फ लाग्नु पर्छ ।

त्यस्तै आफूभन्दा अगाडि अन्तर्वार्तामा प्रस्तुत भएको साथीलाई अन्तर्वार्तामा के सोध्यो भन्ने विषयलाई लिएर आफूलाई तनाव दिने र समयको वर्वादी गर्नुहुदैन । अघिल्लो परीक्षार्थीलाई सोधीएको प्रश्न अर्को परीक्षार्थीलाई सोधिदैन । यदि कुनै परिस्थितिमा सोधिएछ भने त्यस वारे आफूलाई जे आउँछ त्यही उत्तर प्रस्तुत गर्ने हो ।

अन्तर्वार्तामा आफूलाई परिपक्व वनाउनका लागि अन्तर्वार्तामा आउनसक्ने प्रश्नहरु बनाउने र त्यसमा आफूले सवाल जवाफ गर्ने । सम्भव भएसम्म साथीहरुका विचमा अन्तर्वार्तामा आफूलाई आउनसक्ने प्रश्नको बारेमा छलफल गरी अभ्यास गर्दा सहज हुन्छ । यसका लागि अग्रज व्यक्तिसँग सोध्ने र त्यस सम्बन्धी ज्ञान लिन पनि सकिन्छ । अनुभवि व्यक्तिसँग आफू अन्तर्वार्तामा उपस्थित हुनु भन्दा पहिला आफ्नो अन्तर्वार्ता लिइदिन आग्रह गर्न सकिन्छ ।

बाहिर हल्ला गरिएजस्तो अन्तर्वार्ता गाह्रो र असहज हुदैन । अन्तर्वार्ता लिने व्यक्ति पनि हामीजस्तै सामान्य व्यक्ति हुन्छन् । कहिले काँही आफूले चिनेकै व्यक्तिपनि पर्न सक्छन । यदि असहजता आएछ भने पनि अन्तर्वार्ता लिने परिक्षकहरुले सहजता प्रदान गर्छन ।

अन्तर्वार्ताको दिन परीक्षार्थी अन्तर्वार्तामा प्रस्तुत हुनका लागि पालैपालो अन्तर्वार्ता कक्षमा जानुपर्ने हुन्छ । आफू भन्दा पहिला पालो आँउने व्यक्ति अन्तर्वार्तामा प्रस्तुत हुदा तपाइलाई प्रतिक्षा कक्षमा राखिन्छ । त्यहा रहँदा तपाईले आफ्नो मनमा अनावश्यक कुरालाई नखेलाई अन्तर्वार्ताको वारेमा सोच्नुपर्छ । आफूमा आत्मविश्वास जगाई आफूलाई पूर्ण रुपमा सक्षम पार्नु आवाश्यक हुन्छ ।

अन्तर्वार्तामा जादा तपाईले आफूजस्तो अवस्थामा हुनुहुन्छ त्यस्तै अवस्थामा जादा सहजता आउँछ । अन्तर्वार्ताको लागि नयाँ कपडा सिलाउने, भड्किलो पोशाक लगाउने, कपाल छोट्ट्याउने, सेन्ट छर्ने जस्ता नयाँ कुरा गर्दा तपाईमा असहजता ल्याउन सक्छ । त्यसकारण तपाई जस्तो हुनुहुन्छ, त्यस्तै रहनुस । मौसम अनुसारको पोशाक लगाउनुस ।

अन्तर्वार्ता कक्षमा पुगिसकेपछि तपाईले सबैले देख्ने गरी सबैलाइ शिष्टाचार व्यक्त गर्नुस । त्यसपछि तपाइलाई बस्नको लागि आग्रह गरिन्छ, बस्नका लागि आग्रह नगरी आफू खुशी नबस्नुस । बस्दा आफूलाई सहजहुनेगरि हात नबाधी, खुट्टा नखुम्चाई, खुट्टामाथी खुट्टा नराखी बस्नुपर्छ । कुर्सी अथवा बेन्चमा वसेर शरीर तन्काउने, नाक कोट्टाउने, कपाल कनाउने, दाँत कोट्टाउने नर्गनुस । अन्तर्वार्ता दिदाँ हाउभाउ मिलाउनु आवाश्यक छैन । माथि उल्लेखित कुरा अन्तर्वार्ताकक्षमा रहदासम्म प्रश्नको उत्तर दिदादिदै विचमा गर्न सकिन्छ, त्यसमा ध्यान दिनुपर्छ, यदि गरिएको रहेछ भने सर्तकता अपनाउनुस ।

तपाईको अन्तर्वार्ता तपाईको परिचयबाट शुरुहुन्छ । परिचय दिदा आफ्नो परिचयलाई लुकाउनु हुँदैन । यसले अन्तर्वार्ताका क्रममा समस्या उत्पन्न गराउँछ । अन्तर्वार्ता दिने क्रममा पहिला आफूले भनेको कुरालाई भुल्न सकिन्छ र पछि त्यहि कुरा भनिएको हुन्छ । म नायव सुब्बाको अन्तर्वार्तामा प्रस्तुत हुँदा कक्षा १२ सम्म मात्र अध्यन गरेको परिचयमा भनेँ, पछि आर्थीक विकासको वारेमा कुराचल्दा कलेजमा अर्थशास्त्रको अध्यान गर्दा पढेको विषय जोडेछु । अन्तर्वार्तामा अगाडि ढाटेको कुरा पछि सम्झिदैन ।

परिचय दिदा तपाईको नाम, ठेगाना, शौक्षिक योग्यता तथा कुनै ठाउँमा कार्यरत हुनुहुन्छ भने त्यसको वारेमा भन्दा पुग्छ । जस्तै मेरो नाम हरि अधिकारी हो । मेरो घर चामुण्डा विन्द्रासैनी नगरपालिका वडा नं. २ दैलेखमा पर्छ । म मध्यपश्चिम विश्वविद्यालयमा वि.वि.एस. अध्यनरत छु । परिचय पछि तपाई लाई तपाईको औपचारिक पढाईको वारेमा, समासामायिक घटनामा आधारित भएर, पाठ्यक्रममा भएका विषयहरुबाट, तपाईले कुनै स्थानमा कामगरिरहेको छ भने सो को वारेमा तथा तपाईको ठेगाना जिल्ला, गाँउ तथा तपाईको व्यक्तिगत रुचिको विषयमा प्रश्न सोध्ने गरिन्छ । तथापि अन्तर्वार्तालाइ कुनै पाठ्यक्रम विशेषमा सिमाबद्ध गर्न सकिदैन ।

त्यस्तै अन्तर्वार्ताको क्रममा आधारभूत तथ्य र जानकारी प्राप्तगर्ने छोटाप्रश्न, विचार र धारणा बुझ्ने खुल्ला प्रश्न, केही काल्पनिक प्रश्न, आत्ममुल्याङ्कन गर्ने प्रश्न तथा तपाईले भनेको कुरामा टेकेर एकपछि अर्को तथ्य र जानकारी खोतल्दै जाने प्रश्नहरु सोधिन्छन् । यस्ता प्रश्नहरु विशेषगरी तपाइले लिखित परीक्षामा तयारी गर्दाको पाठ्यक्रम, औपचारिक शिक्षा तथा समसामायिक घटनामा आधारित रहन्छन ।

यसरी सवाल जवाफ गर्ने क्रममा अन्तर्वार्ताकक्षमा रहेका ३ वा ४ जनाले पालैपालो प्रश्न सोध्नेगर्छन् । तर उत्तर दिदाँ आफूले प्रश्न सोध्ने तर्फमात्र ध्यान नदिई सवैलाई ध्यान दिनु आवाश्यक हुन्छ । उत्तर दिदाँ बोलि विग्रार्ने, थेगो प्रयोग गर्ने, अनावाश्यक लवज ल्याउने, हाउभाउ मिलाउने, प्रश्न सोधिरहेको वेला विचमै काट्ने गर्नु गलत हो । आफू जस्तो छ त्यस्तै वोल्नुस । सकेसम्म मुस्कान दिएर नम्र, शिष्ट, र परिक्षकलाई सम्मान गरेर उत्तर दिनुस । प्रश्न नबुझिएमा विनम्रता र धैर्यता पूर्वक प्रश्न दोहोराइदिन अनुरोध गर्नुस ।

अन्तर्वार्तामा कुनै प्रश्न आफूले नजानेको विषयवस्तुबाट आउन सक्छ । प्रश्नको उत्तर मैले दिनुनै पर्छ भनेर अन्दाज, अनुमान र हचुवाका भरमा उत्तर दिनु हुँदैन । बरु सम्यमित भएर मैले यो विषयमा अध्यान गरेको छैन, अहिले सम्झना गर्न सकियन भन्न सकिन्छ । गतल उत्तर नदिनुस गलत उत्तर दिनु भन्दा उत्तर नदिनु नै राम्रो हुन्छ ।

गलत उत्तरले परिक्षकमा नकारात्मक असर पार्नसक्छ । यदि आफूले राम्रोसगँ अध्यान गरेको विषयमा प्रश्न आएमा मागेको उत्तर भन्दा बढी भन्नेरबोल्ने, अनाआवाश्यक कुरा जोड्ने गर्नु हुदैन । तपाईको धारणा बुझ्ने प्रश्नहरु आएमा सबै सकारात्मक धारणा वा सबै नकारात्मक धारणा नदिनु रोम्रो हुन्छ । कुनै समस्याको वारेमा प्रश्न आएमा अँ, यो त गलत नै हो, हुनु हुन्थेन, भएर गलत भयो जस्ता कुरा उल्लेख गर्नु हुँदैन । आशावादी भएर प्रश्नको उत्तर दिनुपर्छ ।

अन्त्यमा तपाईलाई अन्तर्वार्ता कस्तो लाग्यो भनेर सोधिनसक्छ, यसमा तपाइले परिक्षकलाई धन्यवाद दिँदै अन्तर्वार्तामा खुशी लागेको भाव व्यक्त गर्नू राम्रो हुन्छ । आफ्नो व्यक्तिगत कुरा जोड्ने, पास फेल हजुरको हातमा छ भन्ने, पास गराइदिन आग्रह गर्ने, मेरो फलानो मान्छे हो भन्ने जस्ता कुरा भुलेर पनि गर्नुहुँदैन ।

अन्तर्वार्तामा भएका प्रत्येक परिक्षकले आफूआफूले छुट्टा छुट्टै अंक प्रदान गर्छन् । अंक दिने विषयमा परिक्षकविच एक अर्कामा थाहा हुँदैन । यो गोप्य हुन्छ र दिएको अंकको सिलवन्दी सबैको रोहोवरमा गरिन्छ । अंक दिदा सामान्यतया ४० % भन्दा कम र ७० % भन्दा बढी नम्बर दिने गरिदैन, यदि दिनै परेमा कारण उल्लेख गर्नुपर्छ, कारण दिएर नम्बर दिएको पाइँदैन ।

प्रतिक्रिया दिनुहोस्