Logo

संस्था, नीति र नेतृत्वराष्ट्रिय योजना आयोगमा नियुक्ति पाएर आएका एकजना विद्वानले पदबहाली तथा स्वागत कार्यक्रममा एउटा गम्भीर प्रश्न उठाए ‘अव पनि योजना आयोगको आवश्यकता छ र ? यसको औचित्य कति ?’ त्यही कार्यक्रममा रहेको पंक्तिकारले भनेको थियो ‘योजना आयोगको औचित्य यहाहरु जस्तो व्यक्तिको क्षमता र व्यक्तित्वमा निर्भर गर्दछ । हामीले राम्रो काम गरेमा आयोगको आवश्यकता झनै देखिन्छ, राम्रो काम गर्न नसके आयोगको औचित्यको प्रश्न संधै हाम्रा सामु तेर्सिन्छ र आयोगमा कसैको नियुक्ति ‘जागीर’ हो, त्यस अवस्थामा आयोग रहनु नरहनुको कुनै औचित्य रहदैन ।’

गौपीनाथ मैनाली, सचिव नेपाल सरकार

‘सवै व्यक्ति सार्वजनिक जिम्मेवारीका लागि समान रुपमा योग्य हुदैनन् ।’ सार्वजनिक जिम्मेवारी सापेक्षिक योग्यता र इमान्दारिताको ओहोदा हो । योग्य र इमान्दार व्यक्ति नै राज्यलाई नैतिक संस्था बनाउने नैतिक अभिकर्ता बन्न सक्दछन् । अयोग्यहरुले कथम् जिम्मेवारी पाएपनि स्वीकार्नु हुन्न संस्थाको औचित्यका लागि, त्यो आफैप्रतिको न्याय पनि हो ।

भगवान कृष्णले गीतामा अर्जुनलाई उपदेश दिने क्रममा भन्नु भएको छ–ठूलोको बचन नीति बन्छ । यसको अर्थ ठूलो हुनु भनेको महान हुनु हो, ठूला ब्यक्तिहरु आदर्श हुन्छन्, नीतिबाट निर्दिष्ट हुन्छन् वा उदाहरणीयतामा रहन्छन् भन्ने हो ।

पदाधिकारीहरु पदसंग नगासिई वा पद र संगठनको गरिमा नबुझी त्यत्तिकै पनि लोकप्रीयताका लागि अभिव्यक्तिहरु दिन्छन् । छिमेकी मुलुकमा योजना आयोगको औचित्यमाथि प्रश्न उठेपछि नेपालमा पनि यस विषयलाई धेरैतर्फबाट उठाइयो तर यसको कोणप्रतिकोणको व्याख्या विश्लेषण भने गरिएन ।

कतिपय सन्दर्भमा आयोगले प्रणाली बसाउन खोज्दा पनि आयोगको विकल्प र औचित्य सतहमा ल्याइयो । कतिपय सन्दर्भमा भने आयोगले राम्रो गर्न नसक्दा आयोगको कार्यप्रणाली परिस्कार र पुनर्वोधका लागि पनि विकल्प र वहसहरु उठे । धेरै अवस्थामा भने अरुको आलोचना र आक्रमणका लागि यस्ता सवालहरु उठाउने गरिएको छ । यो सन्दर्भ प्रतिनिधि उदाहरण मात्र हो ।

सवैजसो संस्थाहरु यही नियतिमा छन् । संस्थामा जिम्मेवारी पाउनेको ओझ, व्यक्तित्व र इमान्दारिताका सापेक्षमा रहेर उ संलग्न संस्थाको औचित्यमाथि बहस गर्ने परिपाटी रहदै आएको छ । नेतृत्वको ओझ, उदाहरणीयता र इमान्दारिताले संस्थाको उचाइ बढ्ने गर्दछ, प्रणाली संस्थागत र स्वचालित हुन्छ । नेतृत्वले जिम्मेवारीको ओझ थाम्न नसके संगठन आफैमा बोझ हो र त्यसको मूल्य समाजले चुकाउने गर्दछ ।

संस्थालाई व्यक्तिको बजारीकरण वा वृत्तिविस्तार गर्न उपयोग गर्दा अल्पविकसित मुलुकका संस्थाहरु संस्था नवनी संगठन मात्र बन्ने गरेका छन् । व्यक्तिहरु पनि आफू संस्थाभित्र रहदा कुनै कमी कमजोरी नदेख्ने र संस्थाबाट बाहिर जाने वित्तिकै आफैले केहीअघिसम्म काम गरेको संगठनको थुप्रै कमजोरी देख्ने र आलोचना मात्र होइन, सत्तोसराप गर्न पछि पर्दैनन् । प्राय ‘भूपूहरु’ ‘वर्तमान’ प्रति निकै आलोचक र आक्रामक बनिरहेका छन् ।

यो वास्तविकताभन्दा पनि बृत्तिईष्र्या र आग्रहको मनोविज्ञानबाट प्रेरित रहदै आएको जस्तो देखिएको छ । ती भूपूहरु आफू वर्तमानमा रहदाको कामको समीक्षा गर्न मात्र सामथ्र्यहीन छैनन् कि आफू अघिका भूपूहरुबाट त्यसरी नै अभिशिक्षित बनेकाले फगत आलोचना उनीहरुको प्रवृत्ति बनेको हो । आफूले जिम्मेवारीमा रहदा गर्न नसकेको कामको क्षतिपूर्ति वर्तमानमा रहेकाहरुको आलोचनाबाट हुने मनोविज्ञान पनि विकास भएको हुनुपर्छ । अरुको धुवाधार आलोचना गर्दा आफ्नो अकर्मण्यता र कमजोरी छायामा पर्छ र क्षणिक रुपमा भएपनि वाहवाही पाइन्छ भन्ने सोच पनि विकास भएको हुनुपर्छ । होइन भने नीति नेतृत्व लिइसकेका व्यक्तिहरु नैतिक दायित्वबाट विषयान्तर बन्ने थिएनन् ।

आरोप र आलोचनाबाट मात्र प्रणाली बन्दैन, भविष्य सुनिश्चित हुदैन, संस्थाहरु स्वचालित बन्दैनन् । आफ्नै विषयमा पनि गहिरिएर वर्तमानले मनन गर्नुपर्छ, तव न प्रणाली वा वर्तमान (आफू) लाई सुधार्न सकिन्छ । वर्तमानलाई अवसर बनाउन भुपूहरुले आफूहरु वर्तमानमा रहदा के कस्तो प्रणाली निर्माण गरे त्यो विषय भूपूहरुले त उठाएनन् उठाएनन्, आफूलाई पव्लिक इन्टेलेक्चुयल भन्नेहरुबाट शायदै उठाइएको छ ।

वर्तमान अवसर हो, विगत अनुभव मात्र तर भविष्य निर्माण हो । विगतको अनुभव र वर्तमानको अवसरको उपयोग गरेर नै भविष्यको मार्ग सुनिश्चित गर्न सकिन्छ । वर्तमानलाई अवसर बनाउन भुपूहरुले आफूहरु वर्तमानमा रहदा के कस्तो प्रणाली निर्माण गरे त्यो विषय भूपूहरुले त उठाएनन् उठाएनन्, आफूलाई पव्लिक इन्टेलेक्चुयल भन्नेहरुबाट शायदै उठाइएको छ । बास्तविकता के हो भने आरोप र आलोचनाबाट मात्र प्रणाली बन्दैन, भविष्य सुनिश्चित हुदैन, संस्थाहरु स्वचालित बन्दैनन् ।

आफ्नै विषयमा पनि गहिरिएर वर्तमानले मनन गर्नुपर्छ, तव न प्रणाली वा वर्तमान (आफू) लाई सुधार्न सकिन्छ । भविष्य निर्माण साझा दायित्व हो । भविष्य लेखिए वा देखिए जस्तो हुदैन, न कितावका पाना वा सार्वजनिक उपभोगको भाषण जस्तो नै हुन्छ । तर भविष्य नदेखिए पनि त्यसको तयारी गर्न सकिन्छ । त्यो नै वर्तमानबाट गरिएको अपेक्षा हो ।

सार्वजनिक जिम्मेवारी लिने, सार्वजनिक शक्ति, साधन, स्रोत र ओहोदाको अभ्यास गर्नेले सधै गर्वमा रहेर अवसरको उपयोग गर्नुपर्छ । आलोचना, गुनासो, एक्स्क्यूज वा भग्नासामा रमाउनु हुन्न । लालसा, तृष्णा र ईष्र्याको तुष राख्नु हुन्न । पद र संस्थाको औचित्य कर्म र निष्ठाबाट मात्र सिद्ध गर्न सकिन्छ । त्यसो नगर्नेहरु वा गर्न नसक्नेहरु सस्तो आलोचनामा रमाउछन् र प्वाक्क भनिदिन्छन् ‘त्यो संस्थाको औचित्य छैन’, ‘उसले त्यो काम गर्नै सकेन’ आदि । उनीहरुबाट यसो गर्नुपर्छ, पहिला यति गरिएको थियो भन्ने सुझाव र विश्लेषण आउनु पर्ने हो, त्यो नैतिक दायित्व पनि हो । रणनीति र दृष्टिकोण विनाको आलोचनाले समाजलाई थप दिग्भ्रमित बनाउछ, संस्कृति विथोल्छ र नकारात्मक सोच मात्र निर्माण गर्छ ।

प्रशासनविद विड्रो विल्सनले भनेका थिए–‘सवै व्यक्ति सार्वजनिक जिम्मेवारीका लागि समान रुपमा योग्य हुदैनन् ।’ सार्वजनिक जिम्मेवारी सापेक्षिक योग्यता र इमान्दारिताको ओहोदा हो । योग्य र इमान्दार व्यक्ति नै राज्यलाई नैतिक संस्था बनाउने नैतिक अभिकर्ता बन्न सक्दछन् । अयोग्यहरुले कथम् जिम्मेवारी पाएपनि स्वीकार्नु हुन्न संस्थाको औचित्यका लागि, त्यो आफैप्रतिको न्याय पनि हो । हैसियत र क्षमताभन्दा बृहद जिम्मेवारी स्वीकार्नु पनि सानोतिनो अपराध नै हो, नैतिक अपराध । दार्शनिक एरिस्टोटल र प्लेटोले त सार्वजनिक पदका लागि मात्र होइन, नागरिक जीवनका लागि पनि योग्यता तोकेका थिए, यसका लागि

उनीहरुले प्राचीन एथेन्स नगरीमा विश्वविद्यालयको कल्पना गरेका थिए । यदि अयोग्य व्यक्ति नीति वा संस्था नेतृत्व लिने स्थानमा पुग्छ भने उसले आफूलाई त दुरुपयोग गर्छगर्छ, आफ्नो परिवेश, संगति, मातहत संयन्त्रलाई पनि उपयोगभन्दा दुरुपयोग नै गर्नपुग्छ । भनिन्छ पहिलो स्तरको नेतृत्वले कम्तीमा दोस्रो स्तरको अनुयायी खोज्छ, यदि नेतृत्व नै दोस्रो स्तरको प¥यो भने चौथो स्तरको अनुयायी खोज्छ । जस्को मूल्य संस्थाले चुकाउनु पर्छ, सर्वसाधारणले चुकाउनु पर्छ, समाजले चुकाउनु पर्छ, यो निकै महंगो हुन्छ । आचार्य चाणक्यले मौर्य साम्राज्य सञ्चालनका लागि सा¥है योग्य र नैतिक पुरुषहरुको आवश्यकता औल्याएका थिए ।

संगठनलाई संस्था बनाउन त्यहाको नेतृत्वको कानुनी मात्र होइन, नैतिक दायित्व पनि रहने गर्दछ । कतिपय सन्दर्भलाई कानुन र करारबाट मात्र हेर्नु हुदैन, मूल्य र नैतिक आयाम झनै महत्वपूर्ण हो । कानुन र करारमा लेखिएको छैन त्यसकारण मैले यो काम गर्न पर्दैन भन्ने भन्दा पनि समाज र राष्ट्रको अपेक्षा र आवश्यकता अनि सांगठनिक मूल्यलाई उच्च प्राथमिकता दिएर नै नैतिक दायित्व पूरा गर्न सकिन्छ । हामीले गरेको काम हाम्रै मनभित्रको ‘हरि’ (विवेक) ले पनि ठीक भनिदिनु पर्छ ।

हरिबाट अनुमोदित कामबाट नै संगठनहरु संस्था बन्ने हुन्, व्यक्ति महान बन्ने हो । त्यो नैतिक दायित्वबाट नै संगठनको औचित्य पुष्टि हुने हो र संगठनको नेतृत्व महान बन्ने हो, संगठनका सहभागी आदर्श बन्ने हुन् । महानता र आदर्श त्यत्तिकै प्राप्त हुने उपलव्धि होइन, न मागेर नै पाइन्छ । त्यो त लामो समयसम्मको क्रियाशलिता, निष्ठा र विवेकको नतिजा हो । नजाने क्षणकै विवेकहीनतामा त्यो महानता शून्यमा विलाउन पुग्छ ।

भगवान कृष्णले गीतामा अर्जुनलाई उपदेश दिने क्रममा भन्नु भएको छ–ठूलोको बचन नीति बन्छ । यसको अर्थ ठूलो हुनु भनेको महान हुनु हो, ठूला ब्यक्तिहरु आदर्श हुन्छन्, नीतिबाट निर्दिष्ट हुन्छन् वा उदाहरणीयतामा रहन्छन् भन्ने हो । सार्वजनिक जिम्मेवारीमा रहने व्यक्ति आदर्श र ‘रोल मोडेल’ हो । उसका व्यवहार र कार्यहरु समाजको चित्र वदल्ने सामथ्र्यमा रहन्छन् । त्यसैले उ न हलुका हुनुहुन्छ न विलासी नै । एक प्रसंगमा नेपाली राजनीतिका आदर्श पुरुष कृष्णप्रसाद भट्टराईले भनेका थिए ‘मेरा लागि मेरो आस्था र विश्वास अपरिवर्तनीय छन्, तिनलाई म कुनै रणनीतिका लागि फेर्न सक्दिनँ ।’

सत्य र सिद्धान्तलाई प्राविधिक विषय मात्र ठान्ने समकालीन नेपाली राजनीतिलाई भट्टराईको यो अभिव्यक्तिको अर्थ साहै गहन छ । प्रशासन सुधार र सुशासनका आआफ्नै परिभाषामा रमाउने समकालीन प्रशासनलाई सुशासनको अर्थ अनुभूतिमा खोजिन्छ परिभाषामा होइन भनेर कसले सम्झाउने ? आफ्नो कामलाई सुशासन भन्ने हामीहरु (जो वर्तमान वा भूतपूर्व जो हौ) प्रणाली निर्माणमा चाहि हामीले के ग¥यौ वा गर्न सकेनौको यथार्थ समीक्षा गर्न सकेमा मात्र पनि राष्ट्र, समाज र प्रणालीलाई केही दिएको ठहर्छ । सवैले के बुझ्नु पर्छ भने पद अवसर होइन, जिम्मेवारी हो, र जिम्मेवारी जागीर होइन, कत्र्तव्य हो ।

Email : [email protected]

प्रतिक्रिया दिनुहोस्